Genel

Sektör Raporu: Covid-19 Salgını ve Havacılık Sektörü

Salgınının olumsuz etkileri ilk olarak havacılık hisselerinde göründü

2019 Aralık ayında ilk Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkmasının ardından Şubat ayından itibaren tüm dünyaya yayılan Covid-19 salgınından en erken ve en derin etkilenen sektör havacılık sektörü oldu. Öyle ki dünyada havayolları hisseleri yılbaşından bu yana US$ bazında yaklaık %40 değer kaybetti.

Düşen yolcu talebi ve yere inidirilen uçaklar

Havayolları salgının hızla yayılmasıyla düşen yolcu talebi ve doluluk oranları ve sonrasında uçuş kısıtlamaları ile filolarındaki uçakları yere indirerek kapasite düşürdüler. Global havayolu sektöründe başa baş doluluk oranının %70’ler seviyesinde olduğu bilinmekte.

2019’daki yolcu trafiğinin 2023 yılında yakalanabilecek

Covid-19 salgınını kontrol altına alabilecek antikor testi, ilaç tedavisi ve /ya aşının bulunamadığı halde 2019’daki yolcu trafiğinin ancak 2023 yılında yakalanabileceğine dair fikirbirliği oluşmuş durumda.

Salgın sürecinde havayollarını çok zor süreçler bekliyor

Yolcu talebindeki canlanma beklentisinin yavaş olması ile birlikte düşen karlılıkla birlikte global havayolları bilet iptal bedelleri, uçak siparişleri, filo yönetimi, çalışan maliyetleri ve finansal kiralama ödemeleri karşısında likidite problemleri yaşamaya başladı. ABD ve Avrupa’daki birçok devlet havayolları sektörüne çeşitli destekler açıkladı.

Türkiye’de de sektöre destek paketi açıklandı

Türkiye’de ise iç hat uçuşlarda KDV 3 ay süreyle %18’den %1’e indirilmesi, 3 ay süreyle kısa dönem çalışma ödeneği ve bilet iadelerinin uçuşlar başladıktan 2 ay sonra talep edilebileceğine dair kararlar sektör için bu zamana kadar açıklanan destekler.

Sektörde yeni normal nasıl olacak?

Fiyat odaklı değil sağlık güvenliğine duyarlı yolcular, sosyal mesafe – uçuş öncesi artan sağlık kontrolleri ile uçuşun karmaşık hale gelmesi, yolcu kompozisyonunda değişiklik, havayolları için artan maliyetler, artan maliyetlere rağmen zayıf talep nedeniyle maliyetleri bilet fiyatlarına yansıtmakta zorluklar, ve global havayolları pazarında olası konsolidasyonlar sektörde yeni normal olacağa benziyor.

Covid-19 salgının olası olumsuz etkilerini takibimizdeki havacılık hisse değerlemelerine yansıttık

TAVHL ve DOCO’da tavsiyemizi AL olarak yinelerken, THYAO için tavsiyemizi TUT’a, PGSUS için ise SAT’a indirdik. Covid-19 ile ilgili antikor testi, tedavi ilacı ve aşının bulunması yolcu talebinde canlanmanın öngörümüzden önce olması değerlemelerimize yukarı yönlü risk unsurudur.

Raporun Tamamına Buradan Ulaşabilirsiniz

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İş Yatırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir